7 października 2017

O nas

1 września 2012 roku rozpoczęło działalność Liceum Ogólnokształcące Cogito, a rok później Gimnazjum Cogito. Była to realizacja wieloletnich marzeń i próba zapełnienia luki w tego typu ofercie na zgorzeleckim rynku edukacyjnym. Kropką nad przysłowiowym “i” była zachęta i pomoc rodziców kilkunastu absolwentów gimnazjum, którzy podjęli ryzyko tworzenia nowej placówki. Czy była to właściwa decyzja? Najbliższy czas pokaże. W maju nasi pierwsi absolwenci przystąpią do Matury. To jej wynik zadecyduje czy zdobędą indeksy wymarzonych uczelni. Zakładając szkołę postawiliśmy sobie szereg wytycznych a wszystkie one łączy jeden cel KAŻDY NASZ ABSOLWENT TO KREATYWNY OBYWATEL ŚWIATA. Współczesny świat stawia przed młodym człowiekiem mnóstwo wyzwań, pytań, niewiadomych i nieprzewidywalnych sytuacji. Edukacja w XXI wieku nie polega na próbie uczenia się i odtwarzania przez uczniów gotowych algorytmów. Szkoła jest czasem i miejscem rozwijania naturalnej kreatywności człowieka. Celem jest wyposażenie absolwenta w komplet “narzędzi” pozwalających dostosować siebie i zastaną rzeczywistość tak, aby znaleźć własną drogę do szczęścia, nie naruszając dóbr osobistych czy harmonii społecznej. To nie jest tylko wiedza czy umiejętności, ale pełne jestestwo, cała istota człowieka. Nie można kształtować dziecka (młodzieńca) rozwijając go tylko przedmiotowo. Braki w wiedzy można uzupełniać do późnej starości. Braki powstałe w kręgosłupie moralnym, etycznym, szkodliwe nawyki czy niewłaściwe relacje pozostają często na całe życie. To w okresie dojrzewania, pomiędzy 12 a 19 rokiem życia, kształtuje się w człowieku fundament jego światopoglądu, wyznawanych prawd i zasad w życiu prywatnym i społecznym.

 

Tarcza naszej szkoły zawiera w sobie symboliczne przedstawienie czterech sfer ucznia, na które kładziemy szczególny nacisk. Sowa to wiedza i umiejętności, teatralne maski to rozwój kulturalny, sylwetka sportowca to dbałość o zdrowie ciała a orzeł na tle unijnych gwiazd ma symbolizować Polaka łączącego miłość do ojczyzny z odpowiedzialnością za pokojowy rozwój Europy. Chcemy, aby każdy nasz uczeń rozumiał znaczenie harmonijnego, zrównoważonego rozwoju każdej z tych sfer i dbał o ten rozwój przez całe swoje życie. Czy współczesna szkoła, którą najczęściej rozlicza się z wyników egzaminów zewnętrznych, z realizacji programów, wytycznych itp. jest w stanie temu podołać? Czy mamy szansę skutecznie zahamować korporacyjny “wyścig szczurów”, lansowanie postawy “najpierw mieć potem być”? Jesteśmy przekonani, że tak. Podstawą takiego myślenia są uczniowie naszej szkoły. Trzy lata temu było ich 11, dzisiaj jest ich 61. Są to wspaniali młodzi ludzie, którzy przyszli do nas, aby zrealizować swoje marzenia i pasje. Zgadzają się na wysoko postawioną poprzeczkę, bo tego chcą. Nieprawdą jest, że młodzież szuka łatwego, lekkiego życia. Chcą, abyśmy mieli wobec nich wymagania pod warunkiem, że wymagamy też od siebie. Nie nabiorą się na piękne słówka, które nie znajdują potwierdzenia w naszym życiu. A w małej szkole (jaką jesteśmy) niewiele sie ukryje. Nauczyciel i uczniowie obserwują się w różnych sytuacjach, mniej lub bardziej formalnych i nie ma mowy o możliwości noszenia służbowej “maski” czy długotrwałym ukrywaniu się za fasadami sloganów. U nas wszystko jest prawdziwe, szczere i nieudawane. Jak to możliwe? Po prostu Cogito to nie tylko szkoła dla uczniów, nie tylko zakład pracy dla nauczycieli i administracji, ale przede wszystkim miejsce, gdzie chce się być! Wiemy, że trudno w to uwierzyć, dlatego każdego, kto chce to sprawdzić, zapraszamy do szkoły.
Nie organizujemy specjalnych OTWARTYCH DNI, bo jesteśmy otwarci dla każdego ucznia i rodzica od poniedziałku do piątku od 7:30 do 16:00 przez cały rok szkolny.

 

Jeżeli jesteś uczniem i masz ochotę, przyjdź i weź udział w dowolnych lekcjach lub zajęciach (zadzwoń wcześniej, bo czasami wychodzimy lub wyjeżdżamy ze szkoły – w takich zajęciach też możesz wziąć udział). Porozmawiaj z naszymi uczniami – na fb a najlepiej w realu 🙂

 

Jeżeli jesteś rodzicem, zadzwoń (519 460 887). Spotkamy się z Tobą w każdym czasie! Porozmawiaj z rodzicami naszych uczniów, zdobądź jak najwięcej informacji o wszystkich szkołach i pomóż swojemu dziecku dokonać właściwego wyboru!