16 listopada 2022

Konkurs DLA NIEPODLEGŁEJ

Konkurs „DLA NIEPODLEGŁEJ” jako forma rozpowszechniania wiedzy z zakresu historii Polski,pielęgnowania polskości, rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Zadanie realizowane w ramach  „Programu Wsparcia Edukacji”, ustanowionego przez Ministra Edukacji i Nauki komunikatem z dnia 11 lipca 2022 roku.

 

W miesiącu październiku i listopadzie realizujemy projekt dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach Programu Wsparcia Edukacji w module I „Edukacja patriotyczna”. 

Konkurs DLA NIEPODLEGŁEJ składa się z kilku modułów. 

MODUŁ I – konkurs klasowy DRZWI DO WOLNOŚCI. 

Ocenie konkursowej poddane będą plakaty wykonane przez każdą klasę. Tematem plakatu są ważne wydarzenia historyczne od początków polskiej państwowości (960r.) do pierwszych wolnych wyborów po II wojnie światowej (1991r.)

W projekcie wezmą udział wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej Cogito.

Każda klasa otrzyma do opracowania jeden przedział czasowy poczynając od roku 960 do roku 1991.

A. Klasy I – III wiek X – XVI: 

B. Klasy IV – VI wiek XVII – do zakończenia II wojny światowej:

C. Klasy VII – VIII lata 1945 – 1991

Efektem końcowym będzie plakat zawierający ważne wydarzenia historyczne, które miały wpływ na rozwój, suwerenność i miejsce Polski w Europie (lub na świecie), a wydarzyły się w określonym dla klasy, przedziale czasowym. Powstałe plakaty wydrukowane na twardej podstawie o wymiarach 90cm x 150 cm, zostaną powieszone na drzwiach kolejnych gabinetów i w ten sposób powstanie chronologiczna „opowieść” z historii Polski, z którą każdy uczeń, rodzice i goście odwiedzający szkołę będą mogli się zapoznać. Ta swoista wystawa będzie eksponowana przez cały rok szkolny. 

Zanim powstanie plakat każda klasa odbędzie cykl spotkań z związanych z tematyką tworzonego plakatu:

  1. w klasach I-III nauczyciele wspólnie z uczniami zaprzyjaźnionego Liceum Ogólnokształcącego Cogito poprowadzą spotkania, podczas których uczniowie LO przedstawią dzieciom krótką historię danego okresu, wspólnie obejrzą wyselekcjonowane, dostępne w sieci filmiki i inne materiały edukacyjne dostosowane do wieku uczestników. Na kolejnych zajęciach dzieci wspólnie z prowadzącym wybiorą wydarzenia, które chcieliby umieścić na plakacie;
  2. w klasach IV – VIII pod okiem informatyka uczniowie wyszukają w Internecie informacje na temat wydarzeń w Polsce, Europie i/lub na świecie, które miały miejsce w tym czasie. Wspólnie z nauczycielem historii i z wychowawcami dokonają selekcji tych informacji, wybierając te, które wg nich powinny znaleźć się na plakacie;
  3. w kolejnym etapie uczniowie zaprojektują i wykonają wersję próbną plakatu;
  4. po naniesieniu ewentualnych poprawek gotowe plakaty zostaną wydrukowane na sztywnej podstawie do zamocowania na drzwiach gabinetów.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty 18 listopada podczas Rodzinnego Pikniku z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w dwóch kategoriach – klasy I – III i klasy IV – VIII. Ocenie podlegać będzie:

  1. dobór treści plakatu (max 10 pkt.), oceniać będą niezależnie od siebie nauczyciele historii;
  2. walory estetyczne (max 4 pkt.), ocenią nauczyciele plastyki i artysta plastyk pracujący w Miejskim Domu Kultury;
  3. nakład włożonej pracy ze szczególnym uwzględnieniem pracy zespołowej (max 6 pkt.).

Nagrody w każdej kategorii to dofinansowanie zwycięskim klasom do szkolnej wycieczki w wysokości:

I miejsce – 1 500 zł;

II miejsce – 1 000 zł

III miejsce – 500 zł.

MODUŁ II – rodzinny 

Chętni uczniowie wraz z rodzinami mają za zadanie wykonać ciasto, tort lub deser zawierający elementy nawiązujące do Narodowego Święta Niepodległości. Konkursowe wypieki będą wystawione na uroczystym apelu, z udziałem rodziców oraz gości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Będzie to Rodzinny Piknik dla Niepodległej 18 listopada 2022, podczas którego nastąpi ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie nagród. Wypieki będą oceniane za smak, pomysłowość i sposób podania. Zostaną przyznane nagrody za I, II i III miejsca oraz wyróżnienia. Nagrodami będą książki – albumy i/lub płyty z muzyką patriotyczną.

MODUŁ III – indywidualny, literacki

Chętni uczniowie mogą napisać dowolny utwór literacki o tematyce patriotycznej. Utwory będą oceniane w dwóch kategoriach proza i poezja i w trzech kategoriach wiekowych – klasy I – III, IV – VI i VII – VIII. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku listopada, a ogłoszenie wyników podczas Rodzinnego Pikniku dla Niepodległej. Nagrodami będą książki, płyty lub inne gadżety o tematyce patriotycznej.

Poza rozstrzygnięciem konkursów i wystawą prac podczas Rodzinnego Pikniku dla Niepodległej wystąpią uczniowie w krótkim programie patriotycznym, po którym nastąpi wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.